Yaplab Nedir?

Fab Lab, İngilizce’de Fabrication lab yani Üretim laboratuvarı’nın kısaltılmasıdır. Türkçe’ye YapLab olarak çevrilmesi ve yaygınlaştırılması düşünülebilir. Fab lab kavramı, Massachusetts Institute of Technology (MIT) Üniversitesi’nde Prof. Neil Gershenfeld’in How to Make (Almost) Everything dersinden çıkmıştır. Fab lab’lar, gerçekten de (hemen hemen) her şeyi yapabileceğiniz yerlerdir. 

Eskiden sadece büyük şirketlerin milyon dolarlık ar-ge laboratuvarlarında geliştirilebilen yenilikçi (inovatif) ürünler artık üretim ve prototipleme teknolojilerinin ucuzlaması ve daha kolay öğrenilip kullanılabilmeleri sayesinde Fab lab benzeri üretim merkezlerinde geliştirilebilmektedir. Bu sayede yaratıcı bireyler, teknolojik girişimler ve KOBİ’lerin Fab lab ve benzeri merkezlerde yeni ürünlerinin prototiplerini tasarlamaları ve geliştirmeleri mümkün olmuştur. Sayısal (dijital) üretim ve icadın yanında Fab lab’lar aynı zamanda yerel olarak özellikle donanım odaklı girişimciliği de kuvvetlendiren merkezlerdir. 

İnsan asıl yapmadıklarından pişmanlık duyarmış. Daha çok yapın.

Fab Lab'ın Esasları

Fab lab’ların, kurulma felsefeleri doğrultusunda verimli bir şekilde ilerlemeleri için:

 • Haftanın en az bir gününde halka açık ve ücretsiz olmaları (tüketilen sarf malzemesi gideri hariç),

 • İçerisinde kullanımı kolay olan temel aletleri de içerecek şekilde sayısal üretimi destekleyen ekipmanları barındırmaları,

 • Uluslararası Fab lab ağı ile iletişimde olup, ağdaki diğer Fab lab’lar ile ortak proje geliştirmeleri ya da mevcut projelere katkı vermeleri beklenmektedir.

 

YapLab Teknolojileri

Esnek bir üretim için Fab lab’lar kuruldukları bölgeye göre ekipman değişkenliği gösterebilir. Genel olarak aşağıdaki temel ekipmanlar vardır: 

 • Lazer Kesiciler

 • Masa üstü CNC (elektronik kart ve ufak nesnelerin talaşlı üretimi için)

 • Büyük boy ahşap ve sunta kesiminde kullanılan CNC router

 • Hızlı Prototip Makinaları: 3 boyutlu yazıcılar ve tarayıcılar

 • Kalıp ve vakum makinası

 • Vinil kesici

 • Elektronik malzeme ve ölçüm cihazları, test aletleri, Arduino setler, Mikroprosesörler

 • Her türlü el aleti

Bunlara ek olarak atölye çalışmalarında ve eğitimlerde kullanılmak üzere robotik, pnömatik kitlerden faydalanılabilir.

 

3 Boyutlu Yazıcı

3 boyutlu (3B) yazıcıların FDM, SLS, SLA gibi çeşitleri vardır. En yaygın olarak kullanılan ve daha ekonomik bir seçenek olan FDM türüdür. Genellikle plastik hammadde kullanılır ve bunlara filament denir. 

Lazer Kesici

Lazer kesiciler lazer ışığı ve optik yansıtıcılar ile bilgisayar ortamındaki 2 boyutlu tasarımları ahşap, kağıt, plastik, metal gibi levhalardan keserler. 

Elektronik

Elektronik malzemeler YapLab'ların olmazsa olmazı, ister kendi 3B yazıcınızı yapın isterseniz çocuklara LED yakıp söndürmeyi öğretin...

Arduino, Raspberry Pi, micro:bits kullanılan elektronik devre kartlarından birkaçı.

CNC

CNCler kesici uçları sayesinde bilgisayar ortamından aktarılan koordinatlara göre ahşap, metal, plastik gibi blok parçalar üzerinde delme, kazıma, kesme gibi farklı işlemleri gerçekleştirmede kullanılırlar.

Vakum Şekillendirici

Hazırlanan model üzerinden hızlı kalıplar oluşturmayı sağlarlar. Özellikle kişiselleştirilmiş ürün üretmede veya kalıp denemelerinde hızlı çözümler sunar. 

El aletleri

Fab Lablar sayısal üretim araçlarını kullanmanın yanı sıra insanların bozulan eşyalarını tamir edebilecekleri veya ürettiklerini düzeltebilecekleri el aletlerini de kullanıcılarına sunar. 

Bültenimize Abone Olun
Hangisisiniz?

© 2019 Yapıcı Teknoloji Robotik A.Ş.