Ara
  • taceddin

Kendi Devre Kartınızı Tasarlayın

Merhabalar, sizlere bu blog yazımda bir devre kartının göründüğü kadar zor olmadığını ve birazcık merakla nasıl kendi devre kartınızı tasarlayabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Çocuklar için düzenlediğimiz atölyelerimizden Akıllı Fabrikaları ve bu atölye için ürettiğimiz devre kartını konu alalım.

Akıllı fabrikamızda 3 eksenli robot kollar düşündük. Bu kolları hareket ettiren servo motorlar bulunuyordu.

Servo motorları hareket ettirmek için bir devreye ihtiyacımız vardı. Bu devre ise Arduino kartı, potasiyometre, kapasitör, jumper ve devreyi harici beslemek için 6 volt pillerden oluşuyordu.

İlk etapta böyle bir devreyi, devrenin çalışma sistemini hangi parçanın ne işe yaradığını öğrenmek açısından çok iyi bir deneyim elde etmiş oluyoruz. Tabi bu deneyimi yaşamadan bir devre kartı tasarlamanız neredeyse imkansız. Çünkü potansimetrenin analog servoların dijital çıkışa kapasitör bacaklarını nereye bağlamanız gerektiğini bilmemiz gerekiyor ki devre kartını tasarlayabilelim.

Biz Akıllı Fabrika atölyesini 2. seviye olarak tasarladık. Yani çocuklar bu atölyeye geldiğinde kodlama yapmayı ve devre kurma işlemlerini önceden öğrenmiş olmaları gerekiyor.

Atölyede çocukların farklı devre kartlarıyla tanışması ve görselde gördüğünüz karmaşık kablolarla zaman kaybetmemeleri açısından Arduino nano, potansiyometre ve motorları bağlayabileceğimiz kendi kartımızı tasarlamaya karar verdik.

📷

İlk olarak devre kartını tasarlayabilmek için bir devre çizim programa ihtiyacımız vardı. Oldukça yaygın olan diptrace programını kullandık. Bu programı indirdikten sonra Arduino kütüphanesini yükledik ve devrenin şematik çizimini çizmeye başladık.

📷

Devreyi çizerken dikkat etmemiz gereken noktalardan bir taneside 5 volt ve gnd bağlantılarının doğru yaptığınıza emin olmamız gerekiyor. Servolardan gelen sinyal pillerini Arduino nano üzerinde bulunan dijital pinlere ve aynı şekilde potansiyometreden gelen bağlantılarında Arduino nano üzerindeki analog pinlere bağlamamız gerekmektedir. Bağlantı yaptığımız pinlerin hangi pinler olduğunu bir yere not etmemiz gerekiyor. Bu pinlerin numaralarını yazılımda kullanacağımız için hangi numaraları bağladığımızı bilmemiz gerekmektedir.

Servo motorlara yük bindiğinde daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar bu anlık olarak değişebiliyor. Anlık enerji değişebildiği den dolayı 370 uf 6.3 volt kapasitör kullandık.

Kapasitörlerin artı eksi bağlantılarını servoların gnd ve 5v bacaklarına bağladık ve böylece devreyi tamamlamış olduk.

Bu çizimleri bitirdikten sonra aşağıda görselde görüldüğü şekilde sadece çizgiden ibaret bir devre görüyorsunuz. Bundan sonraki aşamada ise devre kartının bir bakır plaket üzerine baskı aldıktan sonra nasıl çalışır hale geldiğini bir sonraki blog yazımda paylaşacağım.

📷

0 görüntüleme
Bültenimize Abone Olun
Hangisisiniz?

© 2019 Yapıcı Teknoloji Robotik A.Ş.